Mokinių patirtys Lyderystės akademijoje (JAV)

VGTU inžinerijos licėjaus IV gimnazinės klasės mokinys Džiugas Kairiūkštis, pelnęs neįtikėtiną galimybę mokytis pelno nesiekiančios studijų užsienyje ir tarpkultūrinių mainų organizacijos CIEE organizuojamoje BAFF Lyderystės akademijoje, dalį praėjusios vasaros praleido Jungtinėse Amerikos Valstijose. Džiugas – vienas iš 36 gabių mokinių, atrinktų iš 1500 Baltijos šalių kandidatų. Mokiniai tris savaites praleido Pietų Meino bendruomenės koledžo miestelyje (Southern Maine Community College) Portlande, kur buvo mokomi taikyti inovatyvios lyderystės principus ruošiantis Baltijos šalių ateities lyderystei.

Šios įtraukiančios programos metu dalyviai gilinosi į marketingo strategijos, konkurencijos analizės bei klientų vertinimo sritis, mokėsi atlikti finansinius skaičiavimus, investavimo praktiką. Išsamiai tyrinėjo įvairias vietos pramonės šakas, pavyzdžiui, Meino mėlynių pramonę, turizmą ir kavines. Jiems paskaitas skaitė SMCC profesorius, tiesioginės rinkodaros bei televizijos produkcijos sričių verslininkas Richard Bilodeau. Edukacinė mokinių patirtis buvo unikaliai paremta dizaino mąstymo (Design thinking) principais ir žaidimų teorijos (Game theory) taikymu, derinant praktinį mokymąsi su tvirtu teorinių žinių pagrindu. Mokymosi proceso metu mokiniai turėjo galimybę išklausyti ir nemažai įvairių įkvepiančių istorijų, kurias papasakojo įvairūs iš Meino kilę žymūs asmenys, tokie kaip Raymond Ruby, Brian Harris, Erica Carley Harris ir kiti. Taip pat jaunuoliai savanoriavo didžiausiame Meino valstijos lėšų rinkimo renginyje – Tri-for-a-Cure triatlone.

Vykdydamas baigiamąjį projektinį darbą (Capstone project) Džiugas kartu su komanda atliko išsamius tyrimus ir sukūrė savo inovatyvaus verslo pristatymą. Džiugo komandos nariai – jaunas verslininkas, TRUFOLOGY bendrasavininkis ir generalinis direktorius Domenik Djatšuk, Nacionalinės bendrasavininkių studentų akademijos ambasadorė Mantė Vilkauskaitė bei gabus Latvijos fizikos ir matematikos olimpiadų laureatas Emīls Skadņiš. Vadovaudamiesi Meino valstijos kino teatrų pramonės analize, mokiniai strategiškai parengė naujo produkto pasiūlymą – mėlynių sirupo spragėsius. Savo vizija siekė ne tik privilioti žiūrovus grįžti į kino teatrus po pandemijos, bet ir paremti sunkiai besiverčiančią Meino mėlynių pramonę panaudojant nepatrauklias uogas, kurios kitu atveju būtų išmestos. Dalyviai turėjo ne tik privilegiją bendradarbiauti su vietos valgyklomis ir iš tikrųjų pagaminti savo produktą, bet ir pristatyti savo idėją gerbiamų teisėjų, dirbančių ekonomikos, vadybos ir verslo srityse, komisijai. Puikus darbo įvertinimas – trečia vieta tarp visų mokinių komandų.

Paskutinę nuotykių Amerikoje savaitę mokiniai turėjo puikią galimybę pasinerti į turtingą kultūrinę patirtį aplankydami du žymius miestus – Niujorką ir Vašingtoną. Niujorko centre jie stebėjosi Laisvės statulos didybe, kilo į žymųjį Empire State pastatą, kur užfiksavo kvapą gniaužiančius miesto vaizdus, ir smagiai laiką leido Times Square aikštėje. Viena iš įsimintiniausių Džiugo patirčių buvo pažintinė ekskursija po Jungtinių Tautų būstinę, kurios metu susipažino su pasauline diplomatijos ir bendradarbiavimo perspektyva. JAV sostinėje Vašingtone mokiniai sekė didingos istorijos pėdsakais pagerbdami Vašingtono paminklą ir gilindamiesi į šalies praeitį senojoje prezidento sodyboje, Linkolno memoriale bei Holokausto muziejuje. Viešnagės kulminacija – Jungtinių Amerikos Valstijų Kapitolijuje vykusi įkvepianti ir pamokanti diskusija, kurią surengė JBANC ir kurioje dalyviai turėjo galimybę padiskutuoti su politikais Karlu Altau ir Dana Linnet. Diskusijos metu Džiugui ir kitiems dalyviams suteiktas BAFF alumno pripažinimas.

Ši patirtis ne tik pagilino Džiugo suvokimą apie Jungtinių Amerikos Valstijų kultūrą ir istoriją, bet ir neabejotinai prisidėjo prie jo asmeninio augimo bei tobulėjimo.

 

 

 

 

 

Skip to content