Darbo stebėjimas Yenikent Anadolu Lisesi mokykloje Turkijoje

Fizikos mokytoja Marina Glodenienė kartu su informatikos ir matematikos mokytoja Vida Pilkauskaitė 2016 m. spalio 30 – lapkričio 4 dienomis Yenikent Anadolu Lisesi mokykloje Turkijoje stebėjo ugdymo procesą. Tokią galimybę mokytojoms suteikė licėjuje vykdomas Erasmus+ mobilumo projektas „Inovatyvių metodų ir mokymo priemonių taikymas ugdant 7–18 metų amžiaus mokinių inžinerines kompetencijas“.

Darbo stebėjimą mokytojos pradėjo nuo neformalaus ugdymo pamokos su Yenikent Anadolu Lisesi mokyklos 10 klasės mokiniais ir mūsų mokytojų mentoriumi Soneriu Guleriu. Šios netradicinės pamokos metu mokytojoms teko 10 valandų praleisti šaltyje, lietuje, kopti į kalną prie krioklio kalnų upe. Reikėjo daug kartų šokti per upę, lipti ant šlapių akmenų, karstytis virve, kad būtų pasiektas tikslas – didelis krioklys tarp uolų. Šio žygio tikslas buvo išmokti pasitikėti, valdyti savo kūną, žingsnius, planuoti kiekvieną judesį.

Pirmadienį mokytojos susitiko su Yenikent Anadolu Lisesi mokyklos direktoriumi ir pavaduotojais. Dalyvavo mokyklos koncerte, skirtame Turkijos Respublikos dienai paminėti. Taip pat susipažino su mokyklos mokytojais. Stebėjo fizikos pamoką, kuri vyko fizikos laboratorijoje, apsilankė biologijos, chemijos, matematikos pamokose ir klasėse įrengtose laboratorijose. Apžiūrėjo mokyklos biblioteką, dailės kabinetą. Mokyklos laboratorijos yra visiškai įrengtos, jose mokiniai gali atlikti įvairius bandymus. Visuose kabinetuose yra interaktyvios lentos. Įdomu tai, kad pamokos, kitaip nei Lietuvoje, mokykloje prasideda 9 val. Prieš pamokas visi mokiniai susirenka mokyklos kieme ir sustoja kolonomis, vyksta bendras pasisveikinimas, palinkima geros darbingos dienos. Tada mokiniai grįžta į mokyklą ir užrakina savo telefonus į specialias spinteles. Neštis telefoną į pamokas griežtai draudžiama. Yenikent Anadolu Lisesi mokykloje mūsų mokytojos, bendraudamos su kolegomis, geriau pažino Turkijos švietimo sistemos ypatumus, aptarė skirtumus ir panašumus. Daug sužinojo apie Turkijos kultūrą, politiką, tradicijas bei papročius. Dalyvavo dailės pamokoje, kur išmoko EBRU piešimo technikos.

Mokytojos taip pat lankėsi SUKRU ARACI ILK ve ORTAOKULU pradinėje ir vidurinėje mokykloje, kurioje mokosi daugiau 1200 mokinių. Dalyvavo 5 klasės matematikos pamokoje. Mokinių aktyvumas ir susidomėjimas pamoka mokytojas nustebino. Pamokos metu taikomas klausimų ir atsakymų metodas, naudojamos multimedijos priemonės, ta pati medžiaga aiškinama skirtingais būdais.

Mokytojos stebėjo aktyvią gamtos mokslų pamoką SIRRIPASA ORTAOKULU vidurinėje mokykloje. Kartu su vaikais gamino šalinimo sistemos modelį iš modelino ir kitų priemonių. Buvo labai smagi, kūrybinga pamoka.

Marina Glodenienė ir Vida Pilkauskaitė apsilankė ir Attaturk Anaokulu vaikų darželyje. Darželyje veikia dvi grupės – dieninė ir popietinė. Dieninė grupė dirba 9–13 val., o popietinė nuo 13–17 val. Vaikai nemiega pietų miego. Darželyje labai didelis dėmesys skiriamas vaikų patriotiškumo bei pilietiškumo ugdymui. Pagarba savo šaliai formuojama nuo pat gimimo. Vaikai darželyje daro įvairius kūrybinius darbelius, dainuoja, šoka. Ypatingas dėmesys skiriamas gamtos tausojimui. Darželis dalyvauja įvairiuose projektuose, kurie susiję su gamtos ir miškų saugojimu.

Mokytojas priėmė ir Derince miesto nacionalinio švietimo direktorius. Pokalbio metu buvo lyginamos Lietuvos ir Turkijos pradinio, vidurinio bei aukštojo mokslo sistemos, ieškota panašumų ir skirtumų. Pokalbio dalyviai apsikeitė šalį reprezentuojančiomis dovanomis.

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Jovita Ponomariovienė

Skip to content